Povídání o barevné typologii

Malá technická: služba zakoupená v mém oblíbeném salónu krásy

Máte se sebou k tomuto čtení kávu, či čaj, případně něco dobrého na zub? Je to nutné! Tohle bude totiž dlouhé ;)

Dnes nebudu detailně řešit jednotlivé typy, tohle prosím berte jako takové shrnutí mých postřehů a dojmů z barevné typologie, na které jsem tenhle týden byla.

Třeba vám článek pomůže udělat si představu, k čemu je taková věc vlastně dobrá, co vám to může tato služba přinést a co čekat (tip - je dobré si připravit i nějaké konkrétní otázky, s kterými chcete třeba poradit.)

Většinou je součástí barevné typologie i zmíněná změna účesu a barvy, já ale byla na „vlasy“ objednaná dva dny předem současně s kosmetickým ošetřením, takže jsem tu typologii měla nakonec „rozdělenou“ takhle na dvakrát.

Vlasy jsme tedy zkonzultovaly už v úterý.

Pokud vás to zajímá, tak vlasy mám zkrácené tak o dobrých 20cm, možná i víc. Délku jsem měla někam pod ramena k lopatkám. Teď mám takové „bobo-mikádo“, které je vzadu kratší přibližně do poloviny krku, vpředu delší až pod bradu. 

Jelikož šly nakonec dolů téměř všechny odrosty melíru a zničené konce, tak moje barva je teď taková světle hnědá studená a do toho mám udělaný světlý melír dvou barev, zesvětlující, ale bez klasického odbarvovače, který se používá na blond melíry. Výsledek je velice přirozený, více plastický, není to samozřejmě žádná platinová blond, což jsem ještě loni na hlavě měla, ale tento nynější způsob je to k vlasům šetrný a já je nechtěla teď nějak extrémně zatěžovat – to hlavně! Bez barvy se ale bohužel už neminu.

Hodně mi ten účes připomíná pařížský styl a já pořád jedu na vlně, kterou ve mně začala knížka Pařížská manželka, kterou jsem zmiňovala na druhém blogu Mazaný králíček (odkaz na blog ZDE), takže jsem spokojená moc.

Samotná barevná typologie (BT) pak probíhala takto:

Nejprve jsme si popovídaly o základních čtyřech typech (jaro, léto, podzim, zima). Jistě na netu toho najde člověk plno, ale od odborníka to má vážně hlavu a patu, hlavně v tom, že vám přesně vysvětlí přímo na vás, co ano, co ne, proč NE, proberete i některé mýty, které člověk nasbírá během života a navíc vám vše fakt názorně ukáže – natolik jasně, že to samy začnete zcela přesně vidět a chápat. To je velké plus této procedury.

K jednomu takovému mýtu, že barevný typ se dá změnit - i já samozřejmě prošla za ty roky všemi možnými barvami vlasů, stupni opálení, barevnými obdobími a člověk podlehne lehce pocitu, že přírodu převeze. Ale není to pravda. Důležitá věc – barevný typ je celý život stejný, změnit se nedá a je to zejména proto, že se řídí přímo tónem a podtónem pokožky, který nezmění ani běžné opálení a taky je dán barvou duhovku, takže pokud opravdu nenosíte barevné čočky, tak typ zůstává (ono i extrémní změna v podobě čoček působí díky spojení s pletí často nakonec uměle – asi znáte jižní Italky s modrými čočkami a odbarvenou blond… netřeba víc komentovat.)

BT je hodně o té přirozené kráse, kterou vám pomůže nenásilně vyzdvihnout a výsledky jsou překvapivé. Je fakt, že mladá a bezchybná pleť vám odpustí opravdu hodně, navíc jednotlivé barevné typy se částečně prolínají, nebo se liší jen o odstín, takže pokud nejdete opravdu do extrému (hlavně teplý vs. studený typ), tak si možná do nějakých cca 30let (záleží, kdy na vás začíná být znát stárnutí) nemusíte ani všimnout, že nenosíte „svoje barvy“. BT ale člověku ukazuje, jak dostat z toho všeho maximum ve svůj prospěch. S přibývajícím věkem pak člověk ocení ty zdánlivě drobné benefity daleko víc – svěží pleť, výraznější kontury... Rozdíl mezi tím „tohle NE“ ,  nebo „není to špatné“  a „vypadáš skvěle“… 

První praktický krok tedy bylo určení typu studený či teplý. U tohoto mi přiložila vizážistka nejprve ke krku kovově žlutě-zlatý šátek a pak studený lesklý kovově stříbrný. Seděla jsem naproti velkého zrcadla a za mnou byla velká okna s denním světlem, což se ukázalo jako super, protože člověk tak opravdu sám v přirozených podmínkách vidí, co mu sluší, co ne. Ve zlaté jsem zcela zapadla, tak nějak se ztratila, zůstaly jen nedokonalosti na pleti. Ve stříbrné moje pleť vypadala svěží, čistá, mladší, vynikly oči – tvarem i barvou, také rty, tvář vypadala jakoby štíhlejší, kontury a rysy byly výraznější v dobrém slova smyslu.

Zajímavé zjištění – nevhodné barvy nepracují (v negativním slova smyslu) jen s barvou tváře (přehnaná bledost, vystupující rudé fleky), ale i s konturami – tvář vypadá nelichotivě např. těstovitě, širší, bez kontur, nebo naopak hezky jako „tesaná z mramoru“. Až opravdu u toho zrcadla, když jsem mohla pozorovat rozdíly několikrát za sebou, tak mi došlo, že ten rozdíl je neskutečný. Kdy taky člověk v běžném životě na sebe zírá do zrcadla v kuse takovou dobu, že?     

Když jsme určily studený/teplý – (jsem studený), tak přišel další level - postupně mi vyzkoušela vizážistka k obličeji barevné šátky, kde mi ukázala, jak bych vypadala v jednotlivých typech včetně vlasů a jak se na to „tváří“ moje pleť, schválně to vzala přes ty ostatní typy – jako jaro jsem byla úplně divná, taková ošklivě nevýrazná, vypadala jsem jako nemocná, jako podzim mi to vytáhlo z pleti všechny rudé fleky, které tam snad ani nemám a jako zima jsem vypadala nakonec až jako smrtka, navíc v barvách jsem se skoro ztrácela. Nejblíže jsem ze všech byla ale i tak zimě, jen byla na mě příliš výrazná, tvrdá a jakoby přebíjela moji tvář. To bylo fajn pro demonstraci, protože jsem mohla sama krásně pozorovat, že některé barvy mi doslova škodí.

Na konec tedy přišlo na řadu léto, což jsem já. Jestli sledujete FB stránky blogu (odkaz ZDE), tak víte, že jsem se na léto tipovala – podle toho, že jsem prostě studený tip, ale často mě lidé chybně řadí k jaru, protože přirozeně jsem hodně světlá. Obecně se u léta chybuje snad nejčastěji. Díky tomu, že člověk projde BT, se opravdu ubezpečí v x krocích, že je nebo není ten daný typ, což je fajn. Pokud tápete, určitě BT doporučuju (jen je potřeba si vybrat opravdu dobrý salón/vizážistu.)

Takže jistojistě jsem fakt léto ;)

Léto = moje pleť je přirozeně světlá, až bledá, v létě se středně dobře opaluju, ale černoška ze mě asi nikdy nebude, mám neutrální až studený podtón pleti. Nejsem ale tak namodralá jako zimní Sněhurka. Moje oči nejsou výrazně modré, pouze pokud duhovkou prochází přímé světlo, je mívám jasně modré. Jinak jsou modré měkce, se směsí šedé a zelené, barvou i tvarem jsou takové jakoby „kočičí“. Vlasy mám světlé, od vybělené (u moře) studené blond přechází přes takovou myší šeď, až po světle hnědou a středně hnědou, se studeným podtónem, tedy tam nejsou výrazné odlesky zrzavé. Po zimě jsem je měla dost tmavé - takové středně hnědé.

Protože jsme se při BT soustředily spíš pak už jen na můj typ léto, tak tu napíšu jen nějaké věci, co mě zaujaly, snad si z toho uděláte obrázek, co by vám případně mohla BT pomoct vyřešit.

Postřehy k tipům:

Jaro je jemné, pleť světlá a má často pihy (na rozdíl od léta) a ve vlasech právě odlesky do rezava, měděna a teplých tónů (léto zrzavé odlesky nemá). Jaro můžou být tedy jak blondýnky s modrýma očima, světle-hnědovlásky, tak třeba i zrzky, takové ty světlé, jemné se světle zelenými, šedými, modrozelenými očima (člověk by řekl, že zrz je vždy podzim – není to ale tak.) Jemná zrzka může být klidně jaro. I když jí podtónem barvy podzimu sedí, tak je pak v nich taková světlá zrzečka prakticky utopená a barva ji „přebíjí“. Takže pozor ne všem zrzečkám sluší naprosto totožné barvy ve stejných odstínech.

Léto jsem už popsala – důležité je, že vlasy jsou bez výrazných zrz odlesků. Oči světlé, bez sytosti barvy. Oči jsou např. modré, ale není to taková ta modrá, která září na 100metrů, je měkká, jemná, často míchaná s šedou, zelenou. Léto je tlumené, jemné a zdánlivě nevýrazné. Studené, jemné, spíš éterické.

Podzim je blízký jaru díky teplému tónu, který je spojuje, ale sytostí a výrazností se blíží zase k zimě. Plné syté tóny. Oči jako zelené smaragdy, o ohnivé hřívě není pochyb (je spíš zrzavá až rudá, než blonďatě narezlá) – tohle je výrazný krásný podzim, který unese i tóny podzimní přírody, které jsou vůči všem ostatním typům dost nelichotivé.

Zima má dva výrazné typy – světlý a tmavý. Světlý s bledou až namodralou pletí ala Sněhurka a tmavý s olivovou temnou pletí. Mnoho žen, které jsou tmavší pleti, ať už jižní typy, nebo Afričanky apd. jsou právě zimní typy. (Malá vsuvka, hrozně mě bavilo vždycky poslouchat tipy vizážistů na líčení Afroameričanek, protože jejich pleť obecně světlo pohlcuje, místo aby odráželo, takže i pravidla líčení tam fungují kapku jinak. A třeba taková Bobbi Brown o tom povídala taky moc hezky.)

Když to tak shrnu - dva pro mě hodně důležité postřehy – barevný typ se během života nemění a hlavně s věkem barevné prohřešky páchají čím dál větší škody.

Co se týče barev, tak se dá říct, že léto nosí stejné barvy jako zima jen tlumené (takže barevně k zimě, lehkostí odstínu zase blíže k jemnému jaru). Zima si může dovolit opravdu výrazný sytý plný odstín na oblečení i v líčení a bude to vypadat skvěle, taky si může dovolit kontrasty, je to dokonce žádoucí – na rozdíl od léta.

K mému typu…Léto…

Barvy… Hlavní barvou léta je modrá, což je fajn, protože modrou mám ráda. Od světle blankytně modré, přes tyrkysovou až po temně modrou. Taky taková béžovo-hnědá, odstíny šedé, odstíny lila, smaragdové až po mátovou zelenou, odstíny růžové, takové růžovofialové skoro až k výrazné fuchsiové, ale ten poslední extrémně řvavý odstín radši nechte už kamarádce Zimě. Bohužel pro léto není vhodná (moje milovaná) černá, náhradou je tmavě šedá, temně modrá, studené odstíny hnědé tzv. hořké čokolády. Jinak se mi ale barvy líbí moc a vlastně bych řekla, že to jsou všechno moje oblíbené.

Během roku se dá říct, že na teplejší dny, jaro a léto jsou vhodné pastely, na zimu pak zase tmavší modrá, šedá a studená hnědá bez příměsi červené.

Další co jsme řešily, byly vzory, což jsem vůbec netušila, že dojde na řadu – létu vzory příliš nesluší (já je po pravdě moc nenosím), když už léto volí vzor, tak pouze abstrakce a velmi jemné. Např. batika, nebo jemně melírované věci, ty jsou vhodné moc, případně ještě jemné pepito. Obecně je ale lepší se vzorům zvláště na velké ploše vyhnout.

Létu velmi svědčí outfit tzv. tón v tónu včetně bot. (Zatím co zimě sluší ostré kontrasty – zima si klidně může dovolit ostrou královskou modř od pasu dolů a nahoru klidně výraznou fuchsiovou a k tomu sytý make-up a bude to vypadat super. U léta to ale lichotivé není.) Pokud nemáte navíc extra výšku, tak vás tahle metoda „tón v tónu včetně bot“ i opticky prodlouží a působíte vyšší, což se mi hodí.

Pokud už léto nejede vyloženě v jedné barvě, mělo by vybírat pro celek barvy sobě blízké – odstíny šedé a třeba blízká světlá béžová. Hlavně žádné divoké kontrasty, takže třeba šedé šaty a ostře růžové boty, to prostě není ono. Zase dodávám, že ve dvaceti vám bude hodně odpuštěno, s věkem se vyplatí přemýšlet.

Na BT jsme proto řešily i můj šatník, jak ho dál „stavět“, jak mít rychle a snadno hezké a vhodné outfity na sebe a nestát ráno před skříní, že nemám co na sebe. Celé mi to dost pomohlo si ujasnit směr, kam chci ve svém stylu jít dál. Základní kousky v šatníku už pár let mám, v tomhle stavím na kvalitě a řekněme, že i klasice, ale až díky vizážistce jsem pochopila, že teprve skutečně komplexní ucelený šatník vám poskytne klidná rána a perfektní výsledky pro každý den. Nestačí mít jen „těch pár kousků“ a pak džungli. (Mmch. Já k ní chodím do salónu už dlouho a vždycky na paní vizážistce, která tedy chodí pěkně sladěná dle svého typu, tak můžu oči nechat i jako holka, jak jí to takovým tím nenásilným způsobem naprosto vždy sluší!) Takhle nějak si představuju dokonalou Pařížanku – nenuceně šik! Jelikož je taky léto, tak pro mě znamená inspiraci dvojnásobnou.

Materiály – taky zajímavá pasáž. Létu sluší vše, co vypadá na pohled jemně, hebce, lehoučce, příjemně. Léto je jemné, proto vše taky žádá jemné. Takže různé úplety, melírované svetry s jemným chloupkem, které máte chuť pomazlit, jemný samet, ale třeba i jemná krajka. Všechno něžné, co chcete pomazlit, protože je to hebké. Žádný vzorovaný a těžký manžestr. Jedinou výjimkou, která je překvapivá, tak létu sluší džínovina. Klidně může dát džínové šaty, nebo džínové bundičky (už mám zase jednu vyhlédnutou) a bude to vypadat super.

Textura materiálů – mat, pololesk. V žádném případě vysoký lesk. Takže takový ten super-lesklý satén, to není ono. Spíš jen hedvábí, nebo případně látka se saténovou úpravou v lehkém pololesku.

Zima si v klidu může dovolit lesk jako blesk. Ještě se vrátím k barvám – pro léto není vhodná taková ta ostrá bílá, která je případně ještě v ostrém bílém lesku. Bílá létu sedí, ale taková trochu tlumená, ne taková, co vypaluje oči. Pokud třeba plánujete svatbu a vybíráte zrovna šaty, je to taky dost podstatné. Já měla šaty třeba vybrané naštěstí od moudrých poradců přesně podle typu – bílá, nikoli ostrá a matná, překrytá velmi jemnou krajkou, žádný satén a výsledek sklízel pochvaly. Doplněné jsem to celé měla do barev lila (kytka, líčení) a výzdoba tabule pak plynule přecházela až do výraznější lila-fuchsiové. Vykašlali jsme se na takové to „striktní“, že vše musí být pouze a jen v jedné barvě, ale šli jsme spíš tón v tónu.

Další fajn věci na BT byly, že jsem se přesně dověděla opravdu všechno o líčení mého obličeje. Přirovnala bych to k takovému minikurzu osobního líčení. Tady musím říct, člověk je občas přece jen zmítaný trendy a touhou zkoušet a pak se občas zasekne na něčem, co není zcela vhodné – třeba to není úplně zlé, ale taky to není 100%ní. Nemyslím tím, že od teď už pojedu jen a jen v zajetých kolejích podle BT a ani krok vedle a žádný experimenty, ale určitě mi to dost pomohlo v rozhodování. Třeba nakupování oblečení a vlastně i líčidel pro mě bude teď fakt jednodušší, nějak už neprahnu mít doma „všechny barvy duhy“, protože jsem si dost ujasnila sama v hlavě, co přesně chci dál – kam směřuji.

Ještě k líčení - konkrétně mi vizážistka poradila samozřejmě s výběrem odstínu make-upu, pro mě neutrálně béžový momentálně. Pak s barvami, odstíny a intenzitou očních stínů, tedy jak přesně postupovat při líčení očí, abych podtrhla jejich tvar i odstín.

Naopak mi ukázala, co pro moje oči vůbec vhodné není – takže sbohem taupe odstíny přes celé víčko ráno ve spěchu, což je asi obecně hit posledních sezón jak tak pozoruju.   

Zajímavé je, že létu sluší, když jsou oči i pusa v přibližně stejné intenzitě. Pravidlo „výrazné rty, nenápadné oči“ a naopak pro léto příliš neplatí a stejně tak pro zimu. Léto spíš vše má mít jemné, jen vrstvit, přidávat na intenzitě nanesených stínů. Místo lesku dát rtěnku, ale stále spíš jemné barvy a hlavně studené – žádná oranžová, přidat trochu víc tvářenky, ale stále udržovat měkkost líčení a rovnováhu v obličeji. Zima si klidně může dovolit rudou rtěnku a na oči ještě gelovou černou linku, zkrátka kontrasty, výrazné prvky a je to paráda.

Obecně léto není zrovna žhavý kandidát na rudé rtěnky a ani na černé kouřové líčení. (Takže můžu být ráda, že jsem si černé kouřovky užila jako studentka, protože za pár let v nich budu už opravdu vypadat jako zombík.) Rudou v plném nánosu moc nenosím, spíš jen lehce poťupávám rty. Ještě trochu hřeším na to, že mi můj věk stále ledasco odpustí ;)

S vizážistkou jsme probraly i moje řasy (obočí už mi upravila v rámci kosmetického ošetření dva dny zpět, takže tam nebylo co řešit). Řasy mám dlouhé, přiměřeně husté, ale vcelku rovné a taky světlé. Zaměřit bych se měla na řasenky, které natočí a otevřou mi pohled, aby oči nebyly zapadlé. Na léto dost uvažuju o barvení řas a trvalé na řasy. Jinak malá vsuvka, pokud chcete přirozený efekt zdravých řas, tak opravdu můžu doporučit Taliku, kterou používám.

Ukázala mi i kam nanášet pro můj tip obličeje tvářenku a samozřejmě jsme projely vhodné odstíny. Hlavně i tady žádná oranžová! Takže jak vidíte, opravdu takový malý make-up kurz osobního líčení. Probraly jsme i večerní líčení a součástí BT bylo, že mě samozřejmě pak kompletně ideálně nalíčila.

Co bylo hodně zajímavé, tak právě byla pasáž o špercích. Já nejsem takový ten pravý fanda bižuterie z H&M či e-bay, jako studentka jsem hodně nosila stříbro a jak postupně přicházela vlna divokých doplňků, tak jsem přešla paradoxně jen k naprostému minimu. Např. vrstvení x náramků, nebo trendy masivní divoké blýskavé náhrdelníky, to prostě není nic pro mě, necítím se v tom. Velké pláty posázené vším možným na mě vypadají neskutečně lacině. Díky BT jsem si jen potvrdila, že dobře dělám, že tenhle trend nechám jít mimo sebe.

Pro léto je samozřejmě vhodný studený kov, tedy stříbro, bílé zlato, platina, jemné kamínky – bílé, modré, pudrově růžové. Něžné kousky, nic jakoby těžkého, drsného, velkého, hamotného. Taky korále v něžných pastelech a často v barvě šatů – např. jako svatební host, pudrově růžové šaty s růženínovými korálky. Bych ani nevěřila, že by tohle ke mně fakt tak šlo. A co mě opravdu překvapilo, tak se hodí i jakoby staré stříbro – jemně jakoby až secesně tepaný kov. Mám jednu takovou sadu jako dárek od dědečka, takže se těším, že ji určitě vytáhnu častěji.

Musím říct, že ve špercích bude tedy reorganizace minimální.

Ale ani ve skříni to nebude nakonec velké drama – až na tu černou :D

Probraly jsme i boty – jejich barvu, styl, vhodné tvary (a zcela nevhodná kopyta), u oblečení pak ještě střihy, taky délku sukní, šatů, kalhot, co opravdu v žádném případně není ke mně vhodné – např. tříčtvrteční kalhoty, nebo maxi sukně, které jsem dřív milovala a třeba na léto mám dvoje dlouhé šaty, které určitě taky vyhazovat nebudu.

Na závěr jsem dostala nějaké tištěné povídání o mém typu, kartičku s barevným vzorníkem, kterou už mám v tašce, abych si podle ní mohla snadněji nakupovat.

Jsem opravdu ráda, že jsem na BT šla a můžu vám to jedině doporučit, bylo to velké množství informací, které si sama ještě v hlavě rovnám, ale už teď vím, že se mi skříň bude reorganizovat o poznání snadněji, stejně jako je konec neuváženým nákupům a těžkému rozhodování v obchodě.

Myslím, že když je člověk mladý, tak se nese na vlnách trendů, byť různých stylů. Jak ale stárne tak si začíná postupně vytvářet vyloženě svůj osobní styl. To, že se tedy budete BT řídit, neznamená, že nemůžete být trendy, ale že si z trendů vyberete naopak to nejlepší a dosáhnete maximálního skvělého výsledku.

Klidně mi napište, co vy a BT, jestli vás láká, nebo jste taky byly a jak jste spokojené? ;)

Děkuju za všechny komentáře, vždycky mě moc potěší.

Vaše Iwi

PS: Móda a líčení mě bavilo odjakživa, ale nikdy jsem neabsolvovala takové delší a naprosto komplexní poradenství a můžu opravdu říct, že byť člověk hodně věcí ví, cítí, nebo alespoň tuší, tak až takhle vcelku se to hezky spojí a dá jasný smysl.

Komentáře

BT ma laka uz davno, tak nejak v detstve som si o tom vela citala, az som dospela k nazoru, ze nic neni uplne nalinkovane a jasne kategorizovatelne a ze kazdy ma par odtienov, ktoremu sedia najviac, par ktore najmenej, ale vo vacsine odtienov vyzera viac-menej OK. Super blog na tuto temu je napr tento http://krasavnutri.blogspot.dk/ -- strasne rada ho citam a bavi ma ta prepracovanost. Skutocne tym clankom nic nechyba a moje esteticke i organizovane ja pri pohlade na ne vyslovene plesa ^^

Děkuju za odkaz ;) Blog znám. 

Taky mě bavilo na škole číst si o barevné typologii, ale musím říct, že ta BT u mojí vizážistky byla opravdu o něčem jiném, což se dost ale odvíjí i od osoby vizážistky samotné, která má prostě k tomu cit a talent.

Možná spíš než obecně o barvách to bylo o jiných věcech, bylo to o způsobu líčení, o doplňcích a jejich designu, o účesu a vůbec o vytváření harmonického celku, o tom, co teď ještě ano, ale co za pár let (já už nejsem dávno studentka), tak mi bude třeba zbytečně přidávát roky a budu působit víc unaveně, celkově ta BT proběhla hlavně s ohledem už na mě samotnou, což je asi nejzásadnější. Tohle není ani možné přenést do článku a nebylo smyslem vytvořit tu nějaký BT manuál, ale spíš ukázat, jestli se do takové služby vyplatí investovat a co vše může dobře provedená BT od odborníka s praxí taky nabídnout.

Tenhle individuální přístup nemůže nahradit žádný blog, ani žádný sebelépe napsaný článek, může pouze inspirovat... :) A doufám, že třeba někoho inspiroval :)