Povídání o očních stínech a jejich kvalitě

Než se tady časem vrhneme na rozluštění věčné otázky ohledně paletek Naked, pojďme si zase po čase popovídat trochu obecně….. tentokrát o stínech a paletkách….a o kvalitě.

Moje láska k malování, barvám a štětcům se v dospělosti přetransformovala právě v lásku k make-upu, přičemž paletky a oční stíny jednoznačně vítězí.

Čím jsem ale starší, tím je pro mě důležitější zejména kvalita stínu jako taková. A s kvalitou jde pro mě ruku v ruce i samotná nositelnost. Mám ráda kosmetiku, na kterou se můžu spolehnout.

Co je to ale vůbec tedy kvalitní stín? Můžu vám napsat jen svůj názor a své měřítka, možná ale vaše parametry jsou jiné… a klidně mi pod článek napište, budu se těšit ;)

 

 

Parametr první a zásadní - TEXTURA

Skoro to teď asi připomene pravidla jiskřiček…. Jiskra nikdy nelže….jiskra je….. :D

Takže jdeme na to …

Dobrá textura se snadno nanáší, tedy z krabičky není problém ji dostat na oční víčko a tam hezky zůstane. Žádné většinové zadržení se v mezikroku na štětci, aplikátoru či na prstu…a nula na víčku. Vzácný jev, ale stává se to… bohužel.

Dobrá textura dělá minimální nepořádek kolem (na stolečku) během líčení. Na druhou stranu každý práškový stín trochu prášit vždy bude, to není otázka kvality, to jsou zkrátka přírodní zákony ;)

Dobrá textura nedělá nepořádek ani na tváři (pod okem) během líčení nebo je ten nepořádek jen minimální a dá se snadno a rychle zvládnout a očistit.  Čert mě bere, když si kvůli tomu naruším i nanesený make-up. (Sice většinou nanáším až po nalíčení očí, neb jistota je jistota, ale i tak je to jedna z věcí, která mi dost vadí.)

Dobrá textura nedělá nepořádek na tváři ani během nošení stínů v následujících hodinách. Opad třpytek a stínového prášku, roztečení barvy mimo „cílovou zónu“, to vše je otravné a nepěkné. Nechci sedět odpoledne na důležité schůzce a vypadat jako bych utekla z cirkusu.

Dobrá textura se nanáší rovnoměrně bez větších problémů, tedy žádné flekatění pigmentu. Pár tahy štětcem rychle upravím případné nahromadění pigmentu v nějakém místě. Nepotřebuju k tomu ale půl hodiny drahocenného času… a dvacet různých štětců, abych si se zlobivou texturou poradila.

Dobrá textura jde rychle a příjemně blendit, plynulé přechody jsou základ každého líčení o více odstínech. Stínování je snadné a člověk nepotřebuje na to vizážistický kurz, abych mohl vystrčit pak se svým výtvorem nos (oči) z baráku.

Dobrá textura jde vrstvit a snadno tak člověk vytvoří různé stupně intenzity.

 

 

Tady je první kámen úrazu aneb bod dvě - PIGMENTACE

Ta je podstatná, ale extrémní pigmentace není základ pro vytvoření hezkého líčení. Dneska se bere, že pigmentace je prostě VŠECHNO (aneb youtube je plné videí holek s poswatchovanýma rukama a nadšeným výrazem, že). Takže podle tohoto pak už na zbytku tolik nesejde…. Já to tak nevnímám.

Ideální je pro mě něco ve smyslu dvě vrstvy (platí čistě u stínů) – první běžná decentní pro jemné líčení (na den, na starší očko, na hodně mladé očko slečny), druhá pro silnější efekt – výraznější oči, výraznější typy, kterým výrazné líčení sedí, či na večerní „kukuč“.

Nulová pigmentace naproti tomu je opravdu podfuk na zákazníka. Dost často se stane, že paletka má část stínů super a pak má průměrné a mizerné. Nakonec se tedy člověk dostane k tomu, že z 12 stínů jsou dobré jen tři a pak už je ta cena taky na zváženou.

Čím je člověk starší a jeho oční okolí včetně víček je dotčené časem i dalšími vlivy, tím víc hlavně ocení, jak dobře se se stínem pracuje – viz všechny body konzistence vs. pigmentace - na které bazírují hlavně mladší.

 

 

Třetí důležitý parametr – výdrž

Tohle je možná zdánlivě dost individuální, ale jen do určité míry, ale pro mě osobně je výdrž zásadní věc. Nemám ráda, když vylezu z baráku a za dvě hodiny mám na víčku místo stínu jen nepěkné slité linky v záhybech.

Samozřejmě se stín a jeho výdrž potýkají se stavem kůže. Pokud máte mastná víčka, tak si to žádá bázi.

Ale i když bázi nepoužiju, tak chci aspoň přijatelný výkon. Nepožaduju ale výkon excelentní.

Mám moc ráda, když třeba v recenzi narazím na nějaké přiblížení – srovnání s jiným méně kvalitním a více kvalitním či stejně kvalitním stínem, abych si mohla udělat představu, kde se tak asi produkt nachází na časové ose ;)

Tady takové malé zamyšlení….

Ono to srovnání lepšího a horší hlavně u recenzí je vždycky fajn i ohledně dalších bodů, aby čtenář měl jasnější představu. Uvítám, když se autorka zmíní, co jiného se jí zdá podobně dobré, nebo špatné. Snadněji pak určím, jestli se naše známkovací stupnice kosmetiky liší.

Toto poznání mě kdysi stálo u pár blogů několik zklamání a některé blogy i kvůli hodně rozdílnému pohledu na kosmetiku už nečtu. Nebo je beru jen jako „reklamní leták“ (což je vlastně nejsmutnější osud pro blogy), ale na jejich názoru rozhodně už nestavím své rozhodnutí o případném nákupu. A taky si myslím, že rozdílnost stupnice (občas daná menšími zkušenostmi, občas daná snahou říkat jen „pěkné věci“) je jeden ze způsobů, jak se rodí kosmetický hype ;)

Ale to bylo na jiný článek … o recenzích a o tom, jak si vybírám blogy a vůbec jak nakupuju kosmetiku atd…  

Takže zpět ke stínům…

 

 

Parametr zdánlivě nepodstatný – BALENÍ

Obal prodává, nepopírám, že hezká krabička zvyšuje moji touhu si daný produkt odtáhnout domů, na druhou stranu preferuju praktičnost. Krabička, která mi vyláme všechny nehty a beztak se nedostanu dovnitř je zlo! Krabička, která se rozpadne hned po třetím použití, je taktéž zlo! Dobré balení zůstává v přijatelném a funkčním stavu celou dobu, samozřejmě pokud s ním zacházím běžně a nepadá mi každé ráno z ruky na dlažbu.

Tohle je věc, která je problém. Je plast, který bude často i po letech jako nový a pak je ten, který praskne po měsíci a někdy třeba až za rok, ale vy musíte ztrácet čas kucháním palety, objednáváním náhradních magnetických paletek a otravovat se podobnými tanečky – takové DIY je doslova sen (čti noční můra) pro moje „netrpělivé já“.

Takhle by to být nemělo – vše by mělo být funkční a po celou dobu – stíny si přece nekupuju na týden, že?

 

 

Parametr poslední a lehce kontroverzní – CENA

Věčná otázka číslo jedna – odpouštět nedokonalosti úměrně ceně? Často čtu, že rtěnka za kilo vcelku dost vysušovala, do hodiny mizela nerovnoměrně ze rtů, po týdnu se sama zlomila a obal praskl, ale jako za kilo dobrý….

No, já to mám tak – jsem ochotná přimhouřit oko, že obal není bůhví jaký výtrysk designerského umění, ale z dobrých rtů mi nemůže udělat za pár hodin šupináče.

Stejně tak stíny – s bází aspoň těch osm hodin by to dát mělo, pak třeba rovnoměrné vytrácení intenzity budiž, ale slité linky NE…. Jak to dělá nějakou extra neplechu, tak to netoleruju vůbec.

A pak tu máme otázku cena vs. osobní rozpočet na nákupy, který třeba není úplně velký.

Naprosto chápu, že každý má ty možnosti jiné a myslím, že většina z nás si v životě prošla fází, kdy zkrátka musí vydávat finance za jiné věci než za kvanta kosmetiky, ale právě v těch obdobích, kdy nebyl ten „kosmetický budget“ tak velký, jsem si nákupy rozmýšlela nejvíc a podle toho se snažím i dneska psát články – aby bylo snadné se rozhodnout, zda to stojí za vaše ušetřené peníze.

Myslím si, že pokud stíny nosíte, tak není časem na škodu investovat (a klidně si postupně našetřit) na alespoň jednu či dvě nejvíc využitelné a kvalitní paletky, které vás v důležitých chvílích podrží. A v případě, že to rozpočet časem dovolí, tak i více.

Ono, když člověk sečte účtenky za všechny průměrné a podprůměrné stíny, které nakonec použije dvakrát v životě, tak v pohodě má i navíc než jednu kvalitní (a třeba i dražší) paletku.

Nakonec postupně člověk beztak dojde k tomu, že často lépe kvalita než kvantita – nejen s ohledem na možnosti našich rozpočtů.

Navíc jedna zásadní věc -  časem, když člověka přestanou obklopovat ohleduplní kamarádi ze školy, ale svá odpoledne bude trávit proti přísnému šéfovi či na pracovních jednáních s nekompromisními klienty (učitelé doplní rodiče, úředníci občany & kolegy) , tak vám žádný z nich neřekne, že to vůbec nevadí, že vás pravidelně vídá se šupinkatým MU, flekatou rtěnkou a rozpraskanými rty a slitými očními stíny či rozmazanou řasenkou, neboť ON dobře ví, že doma máte narvaný kosmetický stoleček jako nějaká americká top youtuberka a to je přece to, co se počítá….. kdo by se zajímal o tak povrchní věc při styku s lidmi, jako je upravený vzhled ;)

Takže to je ode mě na téma kvalitních očních stínů z mého pohledu dneska všechno a budu se těšit na vaše komenty, které mi dělají vždycky velkou radost ;)

Vaše Iwi

PS: obrázky tu dneska nejsou, neb by ten článek vypadal ještě delší než je a možná by vás to mohlo vyděsit :) , ale v oblíbencích zase nějaké moje "prudce umělecké" foto čekejte ;) 

Komentáře

Noo, zaujímavé čítanie. Povedala by som, že aj na zamyslenie :) Super.

Děkuju, jsem ráda, že článek zaujal.... ;) 

Jinak asi je to částečně věc, na kterou si postupně člověk dojde sám, tím jak zkouší různé produkty a z části i časem, nebo ho vlastní dělo donutí.... 

A nebo to vše ignoruje a pak to nevypadá už tak hezky :)